• همسفرتو پیدا کن چمدونها رو ببند
  بقیش با قوی سیاه
 • کار در ترکیه

  قانون کار در ترکیه هفته کار را 45 ساعت تعریف کرده است. شرکت های بزرگ از ساعت 8:30-17:00 ، دوشنبه تا جمعه باز هستند ، اگرچه این اغلب بسته به شغل تغییر می کند.

  علی رغم این قانون ، هیچ هفته استاندارد کاری در ترکیه وجود ندارد. در حالی که کارمندان شرکتها ممکن است در هفته 45 ساعت با اضافه کاری کم کار کنند ، خارجیانی که در صنعت گردشگری کار می کنند (به ویژه در بخش بار و رستوران) ممکن است ساعات بسیار بیشتری را به خود اختصاص دهند.

  شاید از دیدن کودکان مشغول به کار در صنایع خدماتی و حتی صنعتی تعجب کرده باشید. کارگران ترکیه در سن 15 سالگی واجد شرایط اشتغال تمام وقت هستند و فقر گسترده به این معنی است که بسیاری از آنها از این مزیت کامل استفاده می کنند. کودکان در سنین 13 سال مشروط به داشتن مشاغل پاره وقت مشروط بر اینکه کار سخت جسمی نباشد و آنها در مدرسه تحصیل کنند ، واجد شرایط هستند. حتی هنوز هم ، کار غیرقانونی کودکان در ترکیه ، به ویژه در میان خانواده های فقیر و روستایی ، غیر معمول نیست.


  همه چیز درباره تحصیل در ترکیه

  چگونه یک خانه مناسب در ترکیه پیدا کنیم ؟

  چطور شهروندی ترکیه را کسب کنیم ؟


  تعطیلات و تعطیلات در ترکیه

  اکثر شرکت های ترکی هر سال دو هفته تعطیلات را ارائه می دهند. سالها کار وفادارانه طول می کشد تا این مبلغ افزایش یابد و جای تعجب ندارد که در مورد کارگران نیمه وقت یا بیشتر معلمان انگلیسی صدق نمی کند. این گروه ها باید با یک روز تعطیل در هفته به وظیفه خود ادامه دهند.

  کارگران خارجی نباید انتظار داشته باشند که همه تعطیلات استاندارد غربی (مانند کریسمس و عید پاک) توسط کارفرمایان شناخته شود مگر اینکه در شرکت های بزرگ بین المللی کار کنند. برای تعطیلات ترکیه وقت مرخصی داده می شود ، مگر اینکه در صنعت گردشگری کار کنید. در این صورت ، باید منتظر فصل  زمستان باشید. بسیاری از کارمندان نیمه وقت 7 روز در هفته و در فصل شلوغ گردشگری تابستان کار می کنند.

  اتحادیه های ترکیه

  کارمندان تمام وقت از حمایت اتحادیه بهره مند می شوند ، اگرچه اتحادیه های ترکیه با محدودیت های خاصی روبرو هستند که اتحادیه های صنفی در سایر کشورها از آن استفاده نمی کنند. به عنوان مثال ، برای اینکه اتحادیه ها از نظر قانونی به عنوان نماینده چانه زنی شناخته شوند ، باید 10٪ از کارمندان ترکیه را در زمینه خود نمایند. علاوه بر این ، صنایع خاصی وجود دارد که مجاز به اعتصاب نیستند: آموزش ، دفاع ملی ، سرویس های بهداشتی و آب و برق در این گروه قرار می گیرند.

  با رعایت همه موارد ، ممکن است بگویید که قانون کار ترکیه هنوز در حال انجام است. بنابراین ، اگر احساس می کنید با شما بدرفتاری می کنند ، از اینکه در محل کار خود ایستادگی کنید ، نترسید.

   

  بیکاری و ناتوانی

  از نظر تئوری ، ترکیه بیمه بهداشت عمومی و استخدام در سراسر کشور را ارائه می دهد. در حقیقت ، این سیستم در بهترین حالت آشفته است و در بدترین حالت فقط  یک فاجعه کوتاه است.

  در رابطه با خدمات و واجد شرایط بودن ، ناکارآمدی و ناسازگاری وجود دارد – به عنوان مثال ، کسانی که در ترکیه برای پناهندگی سیاسی و پناهندگان هستند ، دارای بیمه درمانی ترکیه هستند ، اما در عمل به ندرت تحت مراقبت قرار می گیرند. سیستم تأمین اجتماعی ترکیه تحت بدهی بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کند ، دولت امیدوار است که با اصلاحات گسترده امنیت اجتماعی بتواند با آن مقابله کند.

  اگر به مزایای بازنشستگی ، بیکاری یا معلولیت نیاز دارید ، انتظار می رود به نوعی یا اشکال دیگر با مشکلات یا تأخیرهایی روبرو شوید.

  مزایای بیکاری در ترکیه

  کارگران شاغل قانونی در ترکیه واجد شرایط مزایای بیکاری هستند. اینها شامل کارگران خارجی است ، به شرطی که آنها به طور قانونی در ترکیه کار کرده و زندگی کنند و حداقل 18 سال سن داشته باشند.

  مشارکت در صندوق های بیکاری 1٪ از درآمد کارمندان و 2٪ از حقوق و دستمزد کارفرمایان آنها است. یک کارگر واجد شرایط دریافت مزایا پس از 600 روز کمک در 3 سال قبل از اشتغال است.

  حداقل پرداخت سود 50٪ متوسط ​​درآمد روزانه كارگر است (محاسبه شده از 4 ماه قبل از بیكاری) و نمی تواند بالاتر از حداقل دستمزد صنعت آن كارگر باشد. مزایا ممکن است تا 1080 روز پرداخت شود ، بسته به تعداد مشارکت های بیکار.


   رزرو بلیط هواپیما : تهران ترکیه تهران


  مزایای معلولیت

  تأمین اجتماعی ترکیه مزایای معلولیت موقت و معلولیت دائمی را برای کسانی که در محل کار آسیب دیده اند فراهم می کند. این پوشش به کلیه کارمندان تمام وقت گسترش می یابد و به حداقل دوره واجد شرایط بودن احتیاج ندارد. مشارکت در سیستم به طور کامل توسط کارفرمایان پرداخت می شود ، که بین 1.5 تا 7 درصد ارزش حقوق و دستمزد خود را پرداخت می کنند. مشارکت دقیق بر اساس خطر صدمه است – شرکت های سازمانی کمتر از پیمانکاران صنعتی کمک می کنند.

  مزایای موقت به میزان 2/3 یا ½ (در صورت نیاز به بستری در بیمارستان) از درآمد روزانه یک کارمند پرداخت می شود.

  مزایای معلولیت دائمی از “از دست دادن توانایی کار” (که توسط م theسسه بیمه اجتماعی بر اساس آسیب تعیین می شود) محاسبه می شود. برای معلولیت جزئی ، اگر این “از دست دادن توانایی کار” بین 10 تا 25٪ باشد ، ممکن است مزایا به صورت یکجا پرداخت شود.

  بازماندگان کارگرانی که هنگام کار کشته می شوند ، تقریباً 35٪ از حداقل درآمد ماهانه کارمند متوفی ، علاوه بر یکجا برای تأمین هزینه های تدفین ، مستمری دریافت می کنند.

  بازماندگان واجد شرایط عبارتند از: همسر ، فرزندان زیر 18 سال (20 سال در پیش دانشگاهی ، 25 اگر در دانشگاه) ، یک پسر معلول بزرگتر از 18 سال ، یک دختر مجرد (مطلقه ، بیوه و غیره) دختر در هر سنی که از تأمین اجتماعی استفاده نمی کند منافع والدین و وابستگان او.

  مزایای بازنشستگی در ترکیه

  مردان بالای 60 سال و زنان بالای 58 سال پس از پایان کار شغلی مشمول دریافت مزایای بازنشستگی می شوند. مزایای بازنشستگی از متوسط ​​درآمد سالانه کارگران محاسبه می شود. حداقل حقوق بازنشستگی ماهانه تقریباً 500،000،000 لیره ترکیه است و حقوق بازنشستگی از 900،000،000 لیر ترکیه بیشتر نخواهد شد.

  مزایای بارداری

  زنان باردار واجد شرایط دریافت 2/3 از متوسط ​​درآمد روزانه خود به مدت 8 هفته قبل و بعد از زایمان هستند. علاوه بر این ، آنها واجد شرایط مزایای یکبار مصرف بارداری ، زایمان و پرستاری هستند.

  مزایای زایمان با زایمان های متعدد (مثلاً دوقلو و سه قلو) افزایش می یابد.


  همه چیز درباره شهر شما